Polityczne „znaki szczególne”

Polityków jest wielu, ale na ich rozpoznawalność w dużym stopniu wpływają „znaki szczególne”. W dzisiejszym wpisie nie będę się skupiała na cechach charakteru czy temperamencie politycznym, lecz wyglądzie i umiejętności dopasowania pod siebie ubioru i świadomej kreacji wizerunku.

Przykłady są, jak zwykle, subiektywne i bardzo okrojone. Jestem pewna, że macie swoich ulubionych polityków i własne, być może trafniejsze, obserwacje. Poznajcie moje 😉

Ciało

Jednym z najbardziej lubianych i najsympatyczniejszych polityków jest Ryszard Kalisz. Tusza tego posła stała się wręcz jego znakiem rozpoznawczym. Widać, że się jej nie wstydzi i czuje z nią bardzo swobodnie. Mam wrażenie, iż jako obserwatorzy rzeczywistości politycznej, ulegamy jego czarowi, również ze względu na tę nadwagę. Trudno się nie uśmiechnąć widząc Ryszarda Kalisza w takim wydaniu 😉

Profity ze swojego wyglądu potrafi czerpać również ministra Mucha. Na co dzień elegancka, modna, dobrze ubrana. Gustuje w białych koszulach z wystawionym kołnierzykiem i klasycznych spódnicach. Potrafi również świetnie „grać” makijażem. Gdy chce wyglądać na przemęczoną profesjonalistkę rezygnuje z niego, gdy chwali się sukcesami decyduje się na dyskretny i bardzo delikatny. Nie dziwię się jej, bo jako kobieta polityk, nadal bywa oceniana przez pryzmat wyglądu a nie kwalifikacji i wykonywanej pracy.  Brawo za wyczucie stylu i smak.

Warto również wspomnieć o mowie ciała. Zwróćcie uwagę na to, że są wśród nas politycy, tacy jak Grzegorz Schetyna, po których twarzy widać niemal wszystko. Dyskretny uśmiech przy pewnych pytaniach, skupienie przy innych… wychodzi mu to naturalnie i mam wrażenie, szczerze. Mistrzostwem świata są dla mnie rozmowy z Moniką Olejnik, przy której zazwyczaj czuje się swobodnie i otwiera najbardziej. Czasem trudno mu ukryć zakłopotanie czy zataić kłamstwo 😉

Gesty Donalda Tuska są już bardziej „wyćwiczone”. Zobaczcie jak na konferencjach prasowych wsłuchuje się w pytania dziennikarzy, prezentując postawę powagi i skupienia. Założę się, że jest to zaplanowane 😉 Pewnie zresztą nie tylko to!

Politykiem po którym nic nie widać jest oczywiście Waldemar Pawlak, prezentujący cały czas tę samą, niewiele mówiącą, minę w której jest mistrzem 😉 Dobrze, że chociaż w trakcie kampanii stać go na uśmiech w reklamówkach czy teledyskach wyborczych. No cóż, okrutne ale prawdziwe – politycy nie muszą się uśmiechać, jeśli nie mają z tego konkretnych „zysków” 😉

Gadżety i stroje

Nasi wspaniali „wybrańcy” otaczają się również gadżetami, odpowiadającymi ich stylowi bycia. Wielbiciel nowinek technicznych, Waldemar Pawlak, nie pojawia się nigdzie bez swojego iPada, Janusz Palikot uczynił znak rozpoznawczy z czerwonego zegarka, a Renata Zaremba słynie z eleganckich, nieco przesadzonych jak na sejmowe warunki, strojów i dużych kapeluszy.

Podobną konsekwencję widać także u ministra Boniego, ceniącego sobie luz i rozpięte kołnierzyki, zamiast krawata. Kiedy tylko może i pozwala mu na to sytuacja, pozbywa się go i stawia na wygodę i luz.

Jego przeciwieństwem jest Premier Donald Tusk, który, również z racji swojej reprezentacyjnej funkcji, zawsze ubiera świetnie dopasowane marynarki, koszule i krawaty. Czy wiedzieliście, że jego ulubionym, „szczęśliwym”, jest ten z pierwszego expose?

Mistrzami elegancji w wydaniu angielskim są Jan Vincent Rostowski oraz Radosław Sikorski. Sławomir Nowak, nawet w trakcie wizytacji autostrad, po kolana w błocie, jest ubrany nienagannie i modnie. Z racji wieku stawia jednak na bardziej sportowe „kreacje”, niż jego koledzy z rządu.

Konsekwencją wykazuje się także Jarosław Kaczyński, noszący od katastrofy smoleńskiej czarny krawat, będący symbolem pamięci i żałoby.

Symboliczne potrafią być również elementy kobiecej garderoby. Słynna czerwona garsonka posłanki Wróbel czy czerwony żakiet Joanny Kluzik Rostkowskiej z czasów kampanii prezydenckiej Jarosława Kaczyńskiego.

AK

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: