Batory i Smolar

Musicie wiedzieć, że mam w życiu kilka miłości. To w skrócie: koty, polityka, politycy, czekolada i jeszcze więcej kotów, ale szczególne miejsce w moim sercu zajmuje Aleksander Smolar i Fundacja Batorego.

Obrazek

W Warszawie byłam tylko dwa razy, zawsze z ważnego powodu. Raz na wycieczce w Sejmie, a drugi na Kongresie Kobiet w zeszłym roku. Płaczu nie było końca, gdy okazało się, że nie ma czasu na pielgrzymkę na ulicę Sapieżyńską 10a, gdzie mieści się siedziba Fundacji. Na szczęście jest Google Maps i wyobraźnia w której rozmawiam z Aleksandrem Smolarem, mimo tego, że nigdy nie będę nawet w 1/10 tak mądra jak on.

Ponieważ mój blog spełniać będzie niekiedy funkcję edukacyjną, na wstępie kilka słów czym jest Fundacja Batorego. Z pomocą przychodzi wikipedia: Fundacja im. Stefana Batorego jest niezależną, niedochodową organizacją pozarządową o statusie organizacji pożytku publicznego, zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000 101194. Założona przez amerykańskiego finansistę i filantropa, George’a Sorosa, oraz grupę działaczy polskiej opozycji demokratycznej lat 80., jako pierwsza prywatna fundacja w Polsce, działa na rzecz rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego.

Do głównych zadań organizacji należą m.in.: poprawa jakości polskiej demokracji, wzmacnianie roli instytucji obywatelskich w życiu publicznym i rozwijanie współpracy i solidarności międzynarodowej (info ze strony www.batory.org.pl).

Jednak dla mnie to przede wszystkim skarbnica wiedzy i arcyciekawych publikacji dostępnych zupełnie za darmo! Fundacja Batorego organizuje liczne dyskusje, panele i spotkania poświęcone ważnym problemom współczesnego świata, niejednokrotnie zapraszając na nie wybitnych gości z całego globu. Więcej informacji, wraz z doskonale opracowanymi materiałami, znajdziecie na stronie internetowej.

W tym miejscu podkreślę, że książki te są za darmo i, jeśli nakład nie został wyczerpany, zostaną do Was bezpłatnie wysłane na domowy adres. W zakładce „publikacje” znajdziecie spis książek, a po prawej stronie adres mejlowy do przemiłego Pana, który gdy napiszecie do niego z konkretną listą, da Wam znać o ich “dostępności”.

Ja sama dysponuję trzema publikacjami, sprawiającymi mi ogromną radostkę: „Imperium Putina”, „Wszystko o Ewie” (bardzo ważna pozycja mówiąca o miejscu kobiet we współczesnej Polsce) i „O przyszłości Europy. Głosy polityków” (z esejami m.in. Joschki Fischera, Jacquesa Chiraca, Tonego Blaira czy Władysława Bartoszewskiego). Jednym słowem – autentyczna uczta na wyciągnięcie ręki 😉

Obrazek

Byłoby ogromną niesprawiedliwością, gdybym nie wspomniała też o Aleksandrze Smolarze – ojcu Fundacji i moim ulubionym Intelektualiście przez wielkie „I”. Tak, właśnie tak! Rzadko kiedy zdarza się umysł, którego analizy są tak mądre, wyważone, poparte ogromną wiedzą i intuicją. Kiedy zaczniecie go czytać i słuchać, nagle reszta tego całego śmiesznego „komentatorskiego” światka wyda się Wam miałka i smutna jak wizja nadchodzącej zimy. Już serio, lepiej zapytać o zdanie panią sklepową, niż marnować czas na farmazony niektórych „komentatorów”.

Oczywiście, to nie jest specjalista od „wszystkiego”, ale jego analizy polityki francuskiej i, mimo wszystko polskiej, to klasa sama w sobie. Zachęcam byście trochę o nim poczytali, bo to bardzo fascynująca osobowość i gruntownie wykształcony naukowiec wielkiego formatu.

Polecam Wam również jego „Tabu i niewinność”, gdzie we wprowadzeniu Timothy Garton Ash pisze: „Smolar jest znakomitym analitykiem polskiej polityki, moim zdaniem najlepszym z żyjących”. I wiecie co? Ja się z nim zgadzam!

AK

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: